Nodokļu reforma tās tagadējā redakcijā var iznīcināt Latvijas ieguldījumu fondu nozari

Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācija (LVCA) izsaka bažas, ka iecerētās izmaiņas Nodokļu reformas kontekstā attiecībā uz alternatīvajiem investīciju fondiem var iznīcināt Fondu nozari Latvijā.

 

Alternatīvie investīciju fondi, līdzīgi kā tas ir citās attīstītajās valstīs, šobrīd nav Uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāji. Nodokli par ienākumu no fonda maksā tā ieguldītāji. Tas padara fondus pilnīgi caurskatāmus investoriem un novērš nepamatotu dubulto nodokļu aplikšanu.

 

Līdzšinējais regulējums ir ļāvis Latvijas fondu nozarei veiksmīgi attīstīties un konkurēt pat ar tādām fondu dibināšanas vietām kā Luksemburga. Šobrīd Latvijā darbojas 16 alternatīvie investīciju fondi. Domājams, ka līdz gada beigām tiks reģistrēti vēl 7 jauni fondi ES līdzekļu jaunuzņēmumu attīstībai ieguldīšanai.

 

Nodokļu reformas ietvaros ir paredzēts, ka alternatīvie investīciju fondi kļūs par uzņēmuma ienākuma nodokļa maksātājiem. Lielākie fondu ārvalstu investori ir paziņojuši, ka nav gatavi ieguldīt Latvijas fondos, ja tie zaudēs caurskatāmību. Arī potenciālā dubultā nodokļu aplikšana, kas veidotos šādā gadījumā, fondus padara nekonkurētspējīgus ar ārvalstu fondiem.

 

Privātā un Riska kapitāla fondi Latvijā spēlē arvien pieaugošāku lomu uz attīstību vērstu uzņēmumu finansēšanā. Pēdējo piecu gadu laikā tie ir veikuši investīcijas vairāk kā 100 uzņēmumos, palīdzot uzņēmumiem attīstīt jaunus produktus un iekarot jaunus tirgus. Šo uzņēmumu apgrozījums investīciju rezultātā vidēji ir pieaudzis 3,5 reizes, kā arī, lielākā daļa ienākumu nāk no eksporta, radot būtisku pienesumu Latvijas ekonomikai. Kā viens no veiksmīgiem piemēram privātā un riska kapitāla investīciju lietderībai ir vietējās lielveikalu Depo ķēdes izveide, kuras pirmsākumos finansējums nāca no privātā kapitāla fonda.

 

Uzskatām, ka iecerētās izmaiņas attiecībā uz alternatīvo ieguldījumu fondiem ir neveiksmīgs pārpratums un pretrunā ar kopējo reformas saukli – veicināt uzņēmējdarbību Latvijā. Uzsveram, ka Igaunijā, kuras piemērs tiek minēts kā Nodokļu reformas iedvesmotājs, fondi nav uzņēmuma ienākuma nodokļa maksātāji. Tādejādi, ja iecerētās izmaiņas fondu nozarē stāsies spēkā, Latvijas konkurētspēja attiecībā pret Igauniju šajā ziņā būtiski pasliktināsies.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Latvijas Riska kapitāla asociācija

Anita Matisone, anita@lvca.lv

LVCA Izpilddirektore