Latvijas riska kapitāla fondi 2019. gadā veikuši ieguldījumus 25,2 miljonu eiro apmērā

Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācijas (LVCA) apkopotā informācija liecina, ka pērn Latvijā reģistrētie privātā un riska kapitāla fondi veikuši 63 investīcijas 25,2 miljonu eiro apmērā, no tām 83% ieguldījumu 2,1 miljonu eiro vērtībā veikti jaunuzņēmumu agrīnajās stadijās.

 

Pērn riska kapitāla investīcijas galvenokārt saņēmuši uzņēmumi, kuru pārstāvētās nozares ir bizness biznesam (B2B), informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, elektronika un ražošana. 

 

2019. gadā Latvijas riska kapitāla tirgū darbojās deviņi Latvijā reģistrētie Riska un Privātā kapitāla fondu pārvaldnieki ar kopējo aktīvu apjomu 280 miljoni eiro. Tie kopumā pārvalda 12 fondus: piecus fondus, kas turpina pārvaldīt investīcijas, bet jaunas neveic un septiņus fondus, kas veic jaunas investīcijas. Tāpat Latvijā aktīvi strādā 12 citās (galvenokārt Baltijas) valstīs reģistrēti pārvaldnieki, kuri pārvalda 18 fondus ar kopējo investīcijām pieejamo kapitālu 925 miljoni eiro. 

 

Šobrīd riska kapitāla investīcijas pieejamas pirmssēklas un sēklas stadijai (pārvalda "Commercialization Reactor", "Buildit", "Overkill Ventures", "Startup Wise Guys", "SuperAngel", "Trind Ventures" un "United Angels") un sākuma stadijai, ko pārvalda "Expansion Capital", "NordicNinja", "Change Ventures", "Tera Ventures" un "Karma Ventures". Izaugsmes stadijai pieejamās investīcijas pārvalda "ZGI Capital", "FlyCap", "BaltCap", "INLV", "Equity United", "Practica Capital" un "GrayBella Capital", bet uzņēmumu izpirkšanas stadijā investīcijas veic "Livonia Partners", "BaltCap, “INLV" un "BMP Mezzanine". 

 

LVCA valdes priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa aizvadīto gadu Latvijas riska kapitāla nozarē vērtē kā izdevušos: "Latvijas uzņēmumu un institucionālo ieguldījumu jomā aizvadīts aktīvs gads ar interesantiem darījumiem. Investēšanu uzsākuši seši jauni fondi, tāpat novērojama daudz lielāka fondu sadarbība, sindicējot savas investīcijas, kā arī veicot jaunas investīcijas citu fondu iepriekš attīstītos uzņēmumos. Pērn Eiropas Investīciju Fonda paspārnē izveidots Baltijas Inovāciju Fonds, kas sniegs iespēju Baltijas valstīs izveidot jaunus riska un privātā kapitāla fondus."

 

Lai godinātu 2019. gada sekmīgākos Latvijas investorus, 23. janvārī jau piekto reizi tika pasniegts apbalvojums "Gada investors". Apbalvojumu "Gada investīcija" uzņēmumu un institucionālo investoru sektorā saņēmuši “Karma Ventures”, “Practica Capital”, “SuperAngel", “Imprimatur Capital" un “Revo Capital” par A sērijas investīciju audiotehnoloģiju uzņēmumā “Sonarworks”. “Gada finanšu konsultants” apbalvojums pasniegts “Callidus Capital” par “KOOL Latvija” konsultēšanu par dažādu veidu finansējuma (riska kapitāla, valsts atbalsta, kredītiestāžu finansējuma un privātā kapitāla) piesaistīšanu uzņēmuma attīstībai un par pircēja konsultēšanu A/S “Smiltenes piens” iegādes darījumā.  

 

Savukārt apbalvojumu “Gada juridiskais konsultants” uzņēmumu un institucionālo investoru sektorā saņēma “COBALT” par “Marguerite Fund” konsultēšanu “Conexus Baltic Grid” akciju pārdošanas procesā un par juridisko atbalstu LVCA, palīdzot panākt Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likuma grozījumus, kuru rezultātā būtiski tika samazināti fondu maksājumi FKTK un to atskaišu pienākumi. Apbalvojums "Gada nozares atbalstītājs" piešķirts Reinim Znotiņam un Gatim Eglītim par atbalstu Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likuma grozījumu un citu riska un privātā kapitāla nozarei svarīgu jautājumu risināšanā. 

 

“Gada investors 2019” notika ar Ekonomikas ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Finanšu institūcijas Altum un ERAF atbalstu.  Plašāka informācija par iniciatīvu "Gada investors" pieejama: http://www.gadainvestors.lv


 

Papildu informācija:

Agnese Ruberte

"Gada investors 2019" komunikācijas konsultante

M. 29337759, e.: agnese@fauna.agency