Noslēgusies riska kapitāla fondu atlase

Latvijā, ātrāk par citām kaimiņu valstīm, ir pabeigta pārvaldnieku atlase Eiropas struktūrfondu plānošanas perioda 2014 – 2020 ietvaros riska kapitāla ieguldījumiem pieejamajam finansējumam. Process noslēgts ar izaugsmes fonda pārvaldes tiesību piešķiršanu alternatīvo investīciju fondu pārvaldniekam FlyCap.

Kopumā ALTUM organizēto konkursu rezultātā pārvaldes tiesības ieguvuši 7 pārvaldnieki, kuriem ieguldījumiem jaunos uzņēmumos ar strauju izaugsmes potenciālu būs pieejami 105 MEUR, no tiem 75 MEUR ir publiskais finansējums. “Latvijā pirmo reizi tiek organizēta tik plaša programma jaunuzņēmumu attīstības veicināšanai gan ar pieejamo finansējumu, gan ar riska kapitāla pārvaldnieku profesionālo palīdzību to nobriešanā. Tas ir būtisks solis Riska kapitāla industrijas attīstībā, kas jau tuvākajos gados pozitīvi ietekmēs Latvijas tautsaimniecību,” uzskata Latvijas Privātā un Riska kapitāla aociācijas (LVCA) valdes priekšsēdētājs Edgars Pīgoznis.

3 jaunizveidoti alternatīvo investīciju fondu pārvaldnieki (Buildit Latvia, Komercializācijas Reaktora Fonds un Overkill Ventures) akcelerācijas programmu ievaros veiks investīcijas un palīdzēs attīstīties jaunuzņēmumiem to sākumizveides stadijā. Šim mērķim katram akcelerācijas fondam ir piešķirti 5 MEUR publiskā finansējuma un tie papildus ir piesaistījuši 1,35 MEUR privātā finansējuma.

2 pieredzējuši pārvaldnieki (Imprimatur Capital, Expansion Capital) īstenos sēklas un sākuma kapitāla programmu, pārvaldot katrs 15 MEUR publisko finansējumu un piesaistot 4 MEUR privāto finansējumu katrs.

Savukārt ZGI Capital un Flycap pārvaldīs izaugsmes kapitāla fondus ar 15 MEUR publisko ieguldījumu un 10 MEUR privāto.

6 pārvaldnieki jau ir noreģistrējuši jaunos fondus FKTK un uzsākuši aktīvu darbu, piesaistot privātos investorus un veicot piemērotu jaunuzņēmumu atlasi. Akcelerācijas fondu pārvaldnieki plāno veikt pirmās investīcijas tuvākā mēneša ietvaros.

“Riska kapitāla investīcijas ir ārkārtīgi nepieciešamas inovatīvu ideju, bet bez vēl stabila un pierādīta biznesa modeļa, pārveidē par strauji augošiem un pelnošiem uzņēmumiem. ALTUM ļoti operatīvi organizētais pārvaldnieku atlases process ļaus veicināt šādu kompāniju attīstību Latvijā,” stāsta Edgars Pīgoznis.

Pēc LVCA datiem pēdējo gadu laikā riska kapitālu saņēmušo uzņēmumu apgrozījums vidēji ir pieaudzis par vairāk kā 350%, no kuriem lielāko daļu veido eksports.

 

 

Sagatavoja

Anita Matisone

LVCA izpilddirektore

anita@lvca.lv

26554125