“Gada investors 2018” apbalvotākais darījums - GroGlass pārdošana

2019. gada 17. janvārī Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācija (LVCA) un Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls (LatBAN) iniciatīvas “Gada investors 2018” ietvaros apbalvoja investorus un darījumu konsultantus, kuri snieguši nozīmīgu ieguldījumu Latvijas investīciju vides un uzņēmējdarbības attīstībā. Balvu “Gada perspektīvākā investīcija” privāto investoru sektorā saņēma Anatolijs Prohorovs par atkārtotu investīciju audio tehnoloģiju uzņēmumā Sonarworks. Savukārt juridisko un institucionālo investoru vidū par gada investīciju atzīts starptautiskās investīciju kompānijas Kartesia pirmais investīciju darījums Baltijas valstīs - anti–reflektīvā stikla ražošanas uzņēmuma GroGlass iegāde.

Edgars Pīgoznis, LVCA valdes priekšsēdētājs: GroGlass pārdošanas darījums ir ne tikai 2018. gada apbalvotākais darījums, bet arī viens no veiksmīgākajiem piemēriem, kā ar riska kapitāla palīdzību no idejas ir izaudzēts starptautiski atzīts uzņēmums ar miljonu eiro apgrozījumu. Šis un nākamais gads būs nozares izaugsmes gads - darbu ir uzsākuši jauni riska kapitāla fondi un sagaidāms aktīvs investīciju periods. Ceru, ka tas sekmēs inovatīvu biznesa projektu rašanos un uzņēmējdarbības attīstību.”

 

Juris Birznieks, LatBAN valdes loceklis: “Jaunuzņēmumu un riska kapitāla ekosistēma tik dinamiski attīstās, ka ikgadējais pasākums “Gada Investors” ir ļoti labs atskaites punkts, lai saprastu, kas ir izdarīts, kurp dodamies un kas jāuzlabo.”

 

“Gada investors 2018” laureāti juridisko un institucionālo investoru sektorā

 

Apbalvojumu “Gada investīcija” saņēma starptautiskā investīciju kompānija Kartesia par pirmo investīciju darījumu Baltijas valstīs - anti–reflektīvā stikla ražošanas uzņēmuma GroGlass iegādi. Kartesia pārvaldīto līdzekļu apjoms pārsniedz 1,34 miljardus eiro un kompānija specializējas mazu un vidēja izmēra uzņēmumu finansēšanā.

 

Kategorijā “Gada pārdošana” apbalvots uzņēmums NCH Capital par tam piederošā uzņēmuma Groglass pārdošanas darījumu. Darījuma apjoms pārsniedza 50 milj. EUR. Uzņēmums GroGlass tika pārdots GroGlass vadības komandai un Apvienotajā Karalistē bāzētajai investīciju kompānijai Kartesia.

 

Balvu nominācijā "Gada finanšu konsultants" saņēma Oaklins M&A Baltics par GroGlass pārdošanas darījuma konsultācijām. Konsultāciju rezultātā tika veiksmīgi noslēgts Latvijā lielākais izejas darījums jeb exit 2018. gadā. Savukārt nominācijā "Gada juridiskais konsultants” par uzvarētāju tika atzīts uzņēmums COBALT par Kartesia konsultēšanu attiecībā uz GroGlass iegādi, Baltcap konsultēšanu Runway BPO daļu pārdošanas darījumā, kā arī citām darījumu konsultācijām.

 

Savukārt kategorijā “Gada nozares atbalstītājs” balvas saņēma SEB banka par atbalstu riska kapitāla ekosistēmas attīstībā un iniciatīvas “Gada investors” ilggadēju atbalstu. Kā arī Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība par būtisku atbalstu riska kapitāla nozares stiprināšanā, veicot atkārtotus ieguldījumus riska kapitālā.

“Gada investors 2018” laureāti privāto investoru sektorā

 

Nominācijā “Gada perspektīvākā investīcija” par uzvarētāju tika atzīts privātais investors Anatolijs Prohorovs par atkārtotu investīciju audio tehnoloģiju uzņēmumā Sonarworks.

 

Balvu “Gada videi draudzīgākā investīcija” saņēma investors Matīss Ansviesulis par investīciju jaunuzņēmumā AirBoard, kurš uzkonstruējis pasaulē pirmo augstas celtspējas (100 kg) bezpilotu lidaparātu AirBoard AGRO. Investīcija ļāvusi pilnveidot produktu, samazinot tā ietekmi uz vidi - bezpilotu lidaparāts tiek darbināts izmantojot elektroenerģiju, tādējādi netiek radīti CO2 izmeši.

 

Apbalvojums “Gada nozares atbalstītājs” privāto investoru sektorā tika piešķirts Ekonomikas ministrijai par atbalstu ekosistēmas pilnveidošanā, īpaši par privāto investoru iekļaušanu Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā.

 

Pasākuma ietvaros tika prezentēts EY un LVCA pētījums par Latvijas riska kapitāla noskaņojumu, kura ietvaros tika aptaujāti LVCA un LatBAN biedri. Pētījums atklāj, ka investori Latvijas investīciju tirgu kopumā vērtē pozitīvi. Kā būtiskākie šķēršļi tālākai attīstībai tika minēti uzņēmēju fokuss uz Latvijas samērā nelielo tirgu un piesardzība investīciju piesaistē, kā arī zināmu veiksmes stāstu tehnoloģiju sektorā trūkums.

 

Vērtējot Latvijas kapitāla tirgus attīstību kopumā, riska kapitāla investori visaugstāk novērtē Latvijas biznesa kultūru, monetāro politiku un attieksmi pret ārvalstu investoriem, bet viszemāk – valsts demogrāfisko situāciju, veselības sistēmas darbību un fizisko infrastruktūru. Vidēji labi tiek vērtēta Latvijas nodokļu sistēma, aizsardzības politika, izglītības un zinātnes politika, kā arī ražošanas izmaksas.

 

Investori un darījumu konsultanti, kuri snieguši nozīmīgu ieguldījumu Latvijas investīciju vides un uzņēmējdarbības attīstībā, tika noteikti LVCA un LatBAN biedru iekšējos balsojumos. Iniciatīvu "Gada investors” atbalsta Altum, nodrošinot finansējumu no ERAF līdzekļiem, kā arī SEB banka.

Foto galerija: https://ej.uz/Gadainvestors2018

Par investīciju balvu "Gada investors”

Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācijas (LVCA) un privāto investoru biedrības Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls (LatBAN) kopīgi īstenotās iniciatīvas “Gada investors” mērķis ir veicināt investīciju nozares attīstību Latvijā, paplašinot investoru tīklu. Apzinot un popularizējot gada veiksmīgākās investīcijas, organizatori vēlas vērst uzmanību uz investoru būtisko lomu biznesa projektu izaugsmē. Plašāk: http://gadainvestors.lv/

 

Papildu informācija:

 

Marta Matisone

Biedrības Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls izpilddirektore

Mob.: + 371 20274855

E-pasts: marta@latban.lv

 

Laila Hartmane

Biedrības Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācija projektu vadītāja

Mob.: +371 26544649

E-pasts: laila@lvca.lv